środa, 28 maja 2014

26 maj 2014


Dzień Mamy!  W zerówce 23 w piątek już świętowaliśmy z tej okazji dzieciaki i mamy (która mogła) pojechaliśmy do Parku Naukowo Technologicznego w naszym mieście by zwiedzić  Laboratorium Symulacji Medycznych. Jedyna w Polsce takie miejsce gdzie ekipy ratowników mogą w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych przećwiczyć całą akcję ratunkową – począwszy od wezwania do wypadku, poprzez transport poszkodowanego, a kończywszy na dostarczeniu go szpitala lub lądowisko helikoptera.
Wszystko jak w szpitalu tylko brak sterylnych warunków. Zobaczymy tam symulator osoby dorosłej, dziecka pięcioletniego ,wcześniaka  Symulatory otwierają oczy kaszlają oddychają mówią, małe dziecko płakało, można zrobić z nimi wszystko. Manekin do usg ma wszystko to co trzeba w środku. Mogę zrobić cesarskie cięcie jak i mają symulatora który sam urodzi dziecko. Byliśmy pod wrażeniem my rodzice i dzieci też, im ogromną radość sprawił ratowanie w terenie mogli przypiąć się do noszy czy "zapakować się" w materac próżniowy  no i karetka jeździli na pace i w kabinie.   

 Ambulans oczywiście też symulator.    
cytuję:"Kabina kierowcy i przedział medyczny zostały umieszczone na tzw. platformach Stewarta, na których opierają się współczesne symulatory. Ich oprogramowanie gwarantuje poruszanie się obu części symulatora w taki sposób, aby jak najwierniej odwzorować rzeczywiste doznania podczas ruchu pojazdu u kierowcy oraz zespołu medycznego. Dodatkowe efekty zapewnia system wizualizacji warunków na drodze.
Zaprogramować można przeróżne parametry trasy np: deszcz, mgłę, śnieżycę, silny wiatr, oblodzenie, jazdę w mieście po bezdrożach czy w terenach górskich. Wszystko jest tak realne że zespół ratowniczy oraz pacjent na pewno odczują np: uderzenie pojazdu w krawężnik czy nierówności na drodze."


A to już moje zdjęcia i Jasia bo koniecznie chciał porobić te z kończyn ze sztuczna krwią.


a jak zaczął płakać to wszystkie rączki się cofnęły


tego małego chłopca rozbierali zobaczyć czy ma jajka :) 


porodówka


dzidziuś do porodu pośladkowego


akcesoriato urządzenie niżej to do masażu serca na różne sposoby mówiąc tak nie medycznie każda karetka powinna to mieć na stanie gdzie to tylko dwóch ratujących jest, cena 50 tysiakow 


ten  pan poniżej waży 70 kg symulatory są ubierani do każdych ćwiczeń ubrania są ciete jak to zazwyczaj bywa przy ratowaniu życia


pani robiła chętnym dzieciom rany różneJanka siniak

jak to jest jak się zadzwoni po karetkę czyli co się dzieje w dyspozycorni
akurat Jaś klikał po programie taka mu fucha przypadła wybrać miasto ulicę itp ...

na koniec była część artystyczna

i wręczenia laurek
kto by miał problem z odczytaniem Jaśkowego przesłania to:"dziś sobota aquapark" 
coś za coś :P powiem że jak na niego to kartka super on tak nie lubi a tam prawie efekty3D :)
i jak co roku przypomnienie dla mam by dbać o siebie


3 komentarze:

  1. Rewelacyjne miejsce, zabawa i nauka w jednym, a te efekty specjalne normalnie jak prawdziwe wrrr

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniały dzień mamy i śliczne laurki!

    OdpowiedzUsuń