czwartek, 28 kwietnia 2016

Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci – jak być czujnym, a nie przeczulonym


Niedługo na rynku pojawi się książka - poradnik, która zaciekawi być może nie jednego rodzica.
My rodzice jesteśmy rodzicami cyfrowymi podwójnie raz że sami korzystamy,
 dwa w ten świat wkraczają nasze dzieci.
Mnie ciekawi poradnik, jako mama dwóch chłopców lat 9 i 5 , których ciągle cięgnie do takich "zabawek" i bardzo często nie wiem w którym momencie popuścić a gdzie być bardziej stanowczą by nie zepsuć dziecka.

Liczę na to, że informacje w tej książce będą bardzo pomocne.


Poniżej przytaczam istotne wiadomości o autorce i książce:

Autorka: Yalda Uhls â ponad 15 lat pracowała w przemyśle filmowym, po czym wróciła na studia i została doktorem psychologii dziecięcej. Bada wpływ mediów na rozwój dzieci. Poszukuje w obszarze nauki praktycznych rozwiązań i przełożeń ich na zasady odpowiedzialnego rodzicielstwa w dobie dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii. Autorka jest mamą dwójki nastolatków i podkreśla, że osobiste doświadczenie ma wpływ na jej pracę. Yalda Uhls pracuje dla organizacji non-profit, jest też felietonistką, edukatorką, wykładowcą i konsultantką do spraw mediów.

Odbiorca: "Cyfrowi rodzice" to książka dla ambitnych, niezależnych, aspirujących rodziców, ceniących wiedzę, osobisty rozwój i świat nowoczesnych technologii, ale także troszczących się o zharmonizowany rozwój swoich dzieci i dbających, by nie popadły w skrajności świata internetu i social mediów. Dla ludzi ciekawych nowych trendów, ale przede wszystkim jednak przywiązanych do uniwersalnych wartości: rodziny, miłości, odpowiedzialności za wychowanie dzieci do nowych wyzwań i w nowych realiach ery cyfrowej. Przede wszystkim kobiety, ale też mężczyźni w wieku 25â40, w głównej mierze wykształceni, świadomi użytkownicy i uczestnicy kultury i technologii.

Informacje o książce: "Cyfrowi rodzice" to książka popularnonaukowa i poradnik w jednym. Autorka rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów, ale w bardzo konkretnym kontekście: wychowywania dzieci i młodzieży. Zauważa bowiem, że współcześni rodzice są pokoleniem przecierającym szlak na nieznanym obszarze, w którym wpływ nowoczesnych technologii na młodociane ciała i umysły nie jest jeszcze w pełni zbadany i ujawni się dopiero za kilkadziesiąt lat.
Punktem wyjścia dla analiz i porad formułowanych przez Uhls są zasady działania mózgu oraz wpływ ekranu na naszą percepcję i rozwój umysłowy dzieci. Autorka porusza kolejno tematy internetu, mediów społecznościowych i obyczajów internetowych, roli nowych mediów w edukacji oraz gier komputerowych.
Książka jest wyważonym i świetnie napisanym poradnikiem dla współczesnych rodziców. Nazywa i systematyzuje to, co czujemy intuicyjnie (i co czasem spędza sen z powiek), oddzielając fakty od przesądów. Autorka nie pozostawia wątpliwości co do tego, że po raz pierwszy w dziejach stoimy wobec zmian bardzo zasadniczych, przemieniających człowieka na poziomie społecznym oraz biologicznym, ale nie demonizuje nowej rzeczywistości. Zamiast tego informuje, co w nowych mediach stanowi zagrożenie i jak chronić przed nim dzieci.
Książkę czyta się jednym tchem â rzadko zdarza się pozycja, która dotyczy konkretnego zjawiska i w której wyniki badań naukowych połączono z prostymi i gotowymi do wykorzystania wskazówkami. Można śmiało powiedzieć, że jest to książka z misją, która jednocześnie uwrażliwia beztroskich rodziców i uspokaja tych, którzy nadmiernie boją się nowych mediów.
Uhls pisze w świetnym stylu: podstawą książki są badania naukowe, których wyniki opisuje bardzo przystępnie i rzeczowo. Anegdotyczny styl, niestroniący od osobistych przykładów i wyznań, nawiązań do popkultury i cytatów, decyduje o tym, że autorka zdobywa najpierw uwagę, a zaraz potem zaufanie czytelników.
Autorka wyjaśnia fenomen mediów społecznościowych, stworzonych na bazie i dla potrzeb ludzi. Sugestie, jak z nich korzystać, są potrzebnym dziś kodeksem internetowej âhigienyâ, która nie doczekała się dotąd solidnych opracowań. Dynamiczny świat nowych aplikacji i internetowych mód (âsnapchatyâ, miniblogi, tweety itd.) jest nie do ogarnięcia dla większości dorosłych, dlatego autorka opracowała wskazówki, jak w nim nawigować, będąc jednocześnie aktywnym i czujnym rodzicem.
A czy książka warta uwagi ? To też napiszę !


3 komentarze:

  1. Jak być czujnym w sieci.Znakomita pozycja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobrze, że są takie informacje. Niestety, wiele osób bagatelizuje tego typu zagrożenia, co potem przynosi oczywiste skutki. U nas ostatnio wpadła analiza swot firmy transportowej i okazało się, że jest wiele zagrożeń, o których nie mielismy pojęcia. Właśnie dlatego tutaj potrzebna jest szczególna ostrożność.

    OdpowiedzUsuń